Що таке антибіотикорезистентність?
опубліковано 13 грудня 2024 року о 14:58

Свого часу антибіотики стали проривом у порятунку життів. Але бактерії навчилися протистояти антибіотикам, тому вони не діють. Смерть від пневмонії і гангрени чи невиліковна гонорея знову стали актуальними після 70 років перемоги антибіотиків над бактеріями.

Внаслідок резистентності антибіотики та інші протимікробні препарати (як давно відомі, так і нещодавно винайдені) стають неефективними, а інфекції стає важко або неможливо вилікувати. Стійкість до антибіотиків ставить під загрозу ефективну профілактику та лікування будь-яких інфекцій — від пневмонії та туберкульозу до одужання пацієнтів після операцій.

Зараз у світі резистентність бактерій до антимікробних препаратів спричиняє більше смертей, ніж ВІЛ чи малярія — це глобальна загроза громадському здоров’ю. За даними ВООЗ, у 2019 році майже 5 мільйонів смертей були пов'язані з антибіотикорезистентністю, зокрема 1,27 мільйона смертей були безпосередньо спричинені нею. Якщо антибіотики перестануть діяти, 3 з 10 випадків пневмонії закінчуватимуться смертю, 5 з 1000 жінок не виживатимуть після пологів, лише чверть людей, які хворіють на туберкульоз, зможуть вилікуватися.

Антибіотики – це критично важливі ліки. Якщо їх пити про всяк випадок чи часто вживати, вони втрачають силу, бо бактерії легко набувають стійкості до них. Їхня стійкість – це наша вразливість.

Як слід приймати антибіотики?

Лише лікар - не фармацевт в аптеці, не реклама, не “знайомі” - може призначити антибіотики після огляду, аналізу крові чи інших необхідних лабораторних досліджень.

Якщо лікар призначив антибіотики варто обов’язково притримуватись рекомендацій: пропити весь курс, як написано в призначенні. Ця схема лікування не випадкова – саме така доза, з такими інтервалами, саме стільки днів гарантує, що збудників хвороби буде знищено з мінімальною шкодою для організму. Навіть якщо вам стало краще, не припиняйте пити антибіотик раніше, ніж призначено.

Чому антибіотики не допоможуть при вірусних захворюваннях?

Антибіотики – це речовини, які вбивають бактерії. На віруси антибіотики ніяк не діють, тому при застуді, грипі, ковіді – захворюваннях, викликаних вірусами – лікар вам не призначить антибіотик. Якщо до вірусу долучиться й бактерійна інфекція – тільки тоді призначають антибіотик.

Отити, синусити, пневмонії викликають пневмококи (Streptococcus pneumoniae). Вони вже зараз дуже стійкі до антибіотиків, бо саме щодо них найчастіше і застосовують антибіотики, причому люди часто покладаються на власний досвід чи поради, а не рекомендацію лікаря. Та проти них є вакцина – краще сформувати імунітет у такий спосіб. Також варто вакцинуватись від грипу, ускладненням якого може стати пневмонія.

Кожен українець має усвідомити, що його життя і його тривалість залежить, в першу чергу, від нього самого. Дбайте про своє здоров’я та здоров’я своїх близьких.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux